Book #17 of 2010 - One Foot in the Grave by Jeaniene Frost Review

5.13.2010

One Foot in the Grave By Jeaniene Frost
Published in 2008 by Avon
Half-vampire Cat Crawfield is now Special Agent Cat Crawfield, working for the government to rid the world of the rogue undead. She's still using everything Bones, her sexy and dangerous ex, taught her, but when Cat is targeted for assassination, the only man who can help her is the vampire she left behind.

Being around him awakens all her emotions, from the adrenaline kick of slaying vamps side by side to the reckless passion that consumed them. But a price on her head—wanted: dead or half-alive—means her survival depends on teaming up with Bones. And no matter how hard she tries to keep things professional between them, she'll find that desire lasts forever . . . and that Bones won't let her get away again.


In the first book of the series, Halfway to the Grave, the protagonist Cat Crawfield, who also is the narrator, had annoyed me. It was alright, though, since she was young and shy and finding out more about vampires as well as herself. One Foot in the Grave picks up four years after where the first book ends, and she seems to be more immature, and her arrogance and the "I'm the shit" attitude just makes it worse. She's tougher and bitchier, and she seems to be an alcoholic-- I don't know if this is going to come up in the following books or not, but half-vampire or not, she's downing way too many gin and tonics whenever she feels stressed or nervous or wants to get out of a certain situation but can't. I couldn't help thinking that if the books were written in the third person, maybe she wouldn't have bugged me so much. Too late for that now anyway.

In general, the writing is wittier and there's much more action. I don't have a problem with fast-paced story lines, I rather enjoy them even, but most of the scenes in this book felt like they needed more build up and tension-- it gets rather exhausting and confusing when she's one place now and another place two seconds later.

I agree with most of the other reviewers that the love scene with her and Bones toward the end of the book is to die for. Honestly, if Bones wasn't as charming and sexy as he is, I probably would've given up on these books (well, the other reason I can't is because I already purchased books 3 and 4, and I also can't help getting curious). It just sucks to see that Cat's immaturity and not thinking things through clearly lead to messed up situations, and Bones has to save the day. I felt bad for the guy most of the time. I don't like it when people are driven so much by their anger and thirst for revenge because of what's been done to them or what they have to live with that they can't see clearly. Cat's just like that, but she also LIKES what she is, so I don't understand how her bitching and attitude are justified.


Tek Ayağı Mezarda, Yazar: Jeaniene Frost
Yayımlandığı yıl: 2008
KEDİCİĞİN HAYRANI OLACAKSINIZ! MEZARDAN KAÇABİLİRSİN FAKAT SAKLANAMAZSIN! ATEŞLE Mİ OYNUYORSUN, KEDİCİK? Yarı vampir Kedicik, FBl'ın gizli bir biriminde özel dedektif. Tehlikeli ölümsüzlerin kökünü kurutmak için devletin emrinde çalışıyor. Halen, seksi ve tehlikeli eski sevgilisi Bones'tan öğrendikleriyle hayatına devam ediyor ancak ya biri genç kadını öldürmeyi kafasına koyduysa? Dahası Kediciğe yani Cat'e yardım edebilecek tek güç, maziye gömmeye çalıştığı ancak kalbinden bir türlü atamadığı eski aşkı Bones!
Gece Avcısı serisinin ilk kitabı Mezarla Randevu'da ana karakter Cat sinirimi bozmuştu ve hikayenin onun ağzından anlatılması da durumu daha da kötüleştirmişti. İlk kitapta Cat daha gençti utangaçtı ve vampirler ve kendisi hakkında yeni şeyler öğreniyordu. Bu yüzden saçma sapan tavırları fazla batmıyordu ancak ikinci kitapta da kendisi "ben şahaneyim, kimse bana dokunamaz" tavırlarıyla oldukça gıcık. Ayrıca alkolik olduğundan şüpheleniyorum çünkü ne zaman hoşuna gitmeyen bir durum olsa hemen gin & tonic'ine sarılıyor. Eğer kitaplar üçüncü tekil şahıs ağzından yazılmış olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum ama artık çok geç tabii ki.

Genel olarak bu kitap daha nükteli ve aksiyon doluydu. Çabuk ilerleyen hikayeler normalde hoşuma gidiyor ama bu kitapta ortalık karıştı biraz: bir an bir yerde iki saniye sonra başka yerdeler; arada ne oldu ne bitti belli değil.

Kitabın sonlarına doğru Cat ve Bones arasındaki aşk sahnesini herkes çok beğenmiş; ben de katılıyorum onlara. Zaten Bones bu kadar sevilebilir ve hayran olunabilir bir karakter olmasaydı kitapları okumayı bırakırdım sanırım. Yalnız onu Cat'in saçmalıklarını temizlemeye çalışırken görmek insanı üzüyor cidden.
Bookmark and Share

1 comment:

  1. You ought to be a part of a contest for one of the best sites on the
    internet. I'm going to recommend this web site!
    Take a look at my website :: xn--islamehri-42b.com

    ReplyDelete

Blog Design by Nudge Media Design | Powered by Blogger

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.
Header'ımı sevgili kardeşim Jaffar yaptı.